wtorek, 22 listopada 2016

„Kobiety w mafii” Milka Kahn, Anne Véron

„Od początków cywilizacji zakazane ciało - płciowość kobiet – stanowi pożywkę dla męskich lęków, choć równocześnie zapewnia rozkosz i potomstwo; budzi pożądanie, ale i nienawiść. Potępiane, odrzucane i znieważane, składane w ofierze i okaleczane, często również poniżane, do dziś bywa traktowane jak coś, czego kobieta powinna się wstydzić.” 
„Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” Diane Ducret 


foto: MUZA SA„Kobiety w mafii” to reportaż próbujący odpowiedzieć na pytanie jaką rolę pełnią kobiety w organizacjach przestępczych. Dziś słowo mafia kojarzy się przede wszystkim ze światem wielkich pieniędzy, nielegalnych interesów, przemocą, z grupami przestępczymi a nabrało tego pejoratywnego znaczenia dopiero w XIX wieku. W dialekcie sycylijskim wyraz mafia oznaczał niegdyś ładną dziewczynę, odznaczającą się wdziękiem, urokiem osobistym, ognistym temperamentem i swobodą. 

Milka Kahn i Anne Véron w swojej książce analizują sytuację kobiet w trzech organizacjach mafijnych: cosa nostrze na Sycylii, ‘ndranghecie w Kalabrii i kamorze w Kampanii. Reportaż podzielony jest na trzy części, w każdej z nich autorki opisują portrety wybranych kobiet, a poprzedza je każdorazowo krótka charakterystyka organizacji, do której należy bohaterka danego rozdziału. 

Jeszcze do niedawna o roli kobiet w organizacjach przestępczych nie było wiadomo zbyt wiele. Prokuratorzy nie stawiali ich w stan oskarżenia, policjanci nie przesłuchiwali. Stróże prawa widzieli kobiety wyłącznie jako ofiary, a nie siłę napędową brutalnych zbrodni. Jeśli nawet zdarzały się aresztowania, sędziowie bagatelizowali udział kobiet w przestępstwach. Dla przykładu, w 1983 roku pewien włoski sędzia stwierdził, że płeć piękna nie może być zaangażowana w proceder prania brudnych pieniędzy, gdyż wymaga to sprytu i inteligencji. Kobiety zaś są, jak wiadomo, słabe, niezaradne, niezdolne do podejmowania samodzielnych decyzji. Tymczasem Panie, ukryte za stereotypami podejmowały się, często z sukcesami, wielu niebezpiecznych zadań. Nie tylko stały na straży tajemnic klanu, ukrywały jego członków, ale z czasem zaczęły także sięgać po władzę, walczyć o przywództwo. 

Kobiety stosunkowo najlepiej radzą sobie w kamorze, najstarszej z włoskich mafii. Prawdopodobnie, dlatego że ta organizacja w przeciwieństwie do cosa nostry ma strukturę poziomą, czyli nie ma ani szefa stojącego na jej czele, ani żadnego organu, który stałby na straży mafijnego kodeksu (tak jest w ‘ndranghecie). Ten brak hierarchii, ograniczony zasięg działania kamorry (region Kampanii) ułatwia kobietom odnalezienie się w strukturach organizacji. Inne jest także podejście do życia rodzinnego. W cosa nostrze i ‘ndranghecie więzy rodzinne są rzeczą świętą, podobnie jak małżeństwo, a zdrada karana jest śmiercią. Kobiety, z drobnymi wyjątkami, są tu uległe, prostolinijne, skromne, przestrzegają omerty. W kamorze, zarówno mężczyźni, jak i kobiety miewają kochanków i specjalnie się z tym nie kryją. Panie są nowoczesne, zawsze starannie uczesane i umalowane, seksowne i dobrze ubrane. Z tej części książki pochodzą również najciekawsze biografie – Pupetty Maresca, Erminii Giuliano, Marii Licciardi oraz Giuseppiny Nappa i Anny Carrino. 

Milka Kahn i Anne Véron nie ograniczają się tylko do opisania sylwetek kobiet, ich współpracy z wymiarem sprawiedliwości lub działalności przestępczej, a także rodzinnych koligacji w obrębie mafijnych klanów. W książce pojawiają się także słynni bossowie, tacy jak Gaspare Mutolo, Toto Riina, Tommaso Buscetta czy Stefano Bontate. Autorki wspominają również postać niezłomnego sędziego Giovanniego Falcone. Obszerną część reportażu stanowią cytaty z artykułów prasowych, rozmów autorek z bohaterkami i przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, wywiadów telewizyjnych przeprowadzonych z członkami organizacji przestępczych. 

Książkę „Kobiety w mafii” czyta się dosyć szybko, czemu sprzyja jej uporządkowany układ. Autorki udowodniły, że pomimo mocno zakorzenionych stereotypów dotyczących kobiet, pełnią one znaczące role w organizacjach przestępczych. Nie tylko stoją na straży i przekazują mafijne wartości, ale też podejmują się kierowania klanami, zlecają morderstwa, biorą aktywny udział w dystrybuowaniu narkotyków czy praniu brudnych pieniędzy. Często też decydują się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. 

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu MUZA SA. 

„Kobiety w mafii” Milka Kahn, Anne Véron 
tłumaczenie: Joanna Kuhn 
data wydania: 12 października 2016 
ISBN: 9788328703384 
liczba stron: 253

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz