wtorek, 14 marca 2017

„Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee” Chloe Hooper

„Może to naiwne, co powiem, ale jestem rozczarowana, że sprawiedliwość nie zawsze zwycięża, a reguły gry są różne dla ludzi zależnie od koloru ich skóry. Zadziwia mnie to, choć może nie powinno.” 
Chloe Hooper w rozmowie z Agnieszką Wójcińską 
„Perspektywa mrówki. Rozmowy z reporterami świata” Agnieszka Wójcińska 

foto: Wydawnictwo Czarne


Australia - piękno krajobrazu, niezwykła fauna i flora, raj dla surferów, egzotyczne wakacje, boksujące się kangury, urocze misie Koala, można się odprężyć i zapomnieć o kłopotach. Czyżby? Otóż wszystko to schodzi na dalszy plan za sprawą wciągającego reportażu Chloe Hooper "Wysoki" sprzed kilku lat, opowiadającego o tajemniczej śmierci Camerona Doomadgee, Aborygena. 

Chloe Hooper to australijska dziennikarka, reporterka i pisarka. Jej prozatorski debiut, „Morderstwo przy Klifie Czarnego Łabędzia”, otrzymał tytuł Notable Book of The Year magazynu „The New York Times” w 2002 roku. Sławę i światowy rozgłos przyniósł autorce artykuł o śmierci aborygeńskiego aresztanta Camerona Doomadgee, mieszkańca Palm Island, który opublikowała w 2005 roku na łamach „The Monthly”. Reportaż został nagrodzony prestiżową australijską nagrodą Walkley Award, a na jego kanwie powstała książka „Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee”. 

Co naprawdę zdarzyło się na rajskiej wyspie Palm Island? Czy rzeczywiście to "Wysoki" Christopher Hurley, powszechnie szanowany policjant, dobrze znany aborygeńskiej społeczności, zamordował swego równolatka? Czy była to zbrodnia popełniona z nienawiści? Czy nawet w australijskim raju rasizm, prześladowania na tle rasowym, nienawiść mają się dobrze? Na te pytania stara się odpowiedzieć Chloe Hooper w swoim reportażu będącym połączeniem kryminału, dokumentu oraz przewodnika po kulturze i historii Aborygenów. 

19 listopada 2004 roku starszy sierżant Chris Hurley zatrzymał spacerującego i nucącego pod nosem piosenkę „Who Let the Dogs Out?” Camerona Doomadgee, rzekomo za przeklinanie i obrazę funkcjonariuszy porządku publicznego. Niecałą godzinę później aresztowany nie żył. Camerona znaleziono na podłodze celi, z podbitym okiem, połamanymi żebrami i pękniętą wątrobą. Mimo to biegły patolog nie dopatrzył się śladów przemocy. Mieszkańcy Palm Island nie chcieli przyjąć do wiadomości informacji o śmierci Aborygena, ani wyników sekcji zwłok. Tydzień później rozwścieczony tłum zaatakował posterunek i spalił dom sierżanta Hurleya. Policjant uciekł na ląd. 

Sprawa Camerona poruszyła opinię publiczną całej Australii, zdecydowano o przeprowadzeniu śledztwa koronerskiego, a następnie policjantowi postawiono zarzuty. Chloe Hooper opisuje śledztwo koronera, późniejszy proces sądowy, ale także rozpacz rodziny po śmierci Camerona oraz ścieżkę kariery zawodowej i życie Chrisa Hurleya. Policjant miał za sobą lata służby, był znany nie tylko w Palm Island, ze swego oddania i pracy na rzecz pojednania społeczności aborygeńskiej z białymi mieszkańcami Australii. Tym bardziej zadziwia ten nieoczekiwany akt agresji, który zakończył się tragicznie dla Camerona Doomadgee. Starszy sierżant odmówił dziennikarce spotkania, mimo to autorka opisała zarówno jego, jak i ofiarę w sposób obiektywny i wnikliwy. Nie pominęła również patologii szerzących się w wymiarze sprawiedliwości. Miały miejsce próby zatuszowania winy Hurleya przez kolegów i jego przełożonych. Ostatecznie policjant został oczyszczony z zarzutów. 

Warto nadmienić, że śmierć Camerona Doomadgee była sto czterdziestym siódmym przypadkiem zgonu aresztanta pochodzenia aborygeńskiego od 1990 roku, czyli już po utworzeniu przez rząd australijski Królewskiej Komisji ds. zgonów Aborygenów w areszcie. Dopiero ten nieszczęśliwy przypadek zbulwersował opinię publiczną i doprowadził do postawienia zarzutów białemu policjantowi. Chris Hurley obecnie nie pełni obowiązków służbowych, w 2016 roku dopuścił się napaści na Luka Cole’a, ponownie zasiadł na ławie oskarżonych, proces trwa. 

Chloe Hooper napisała wciągający reportaż, który opisuje nie tylko jedną z najbardziej zagadkowych spraw kryminalnych w historii australijskiego sądownictwa, ale także przedstawia obraz życia Aborygenów, historię ich prześladowań, system wierzeń oraz stale napięte relacje autochtonów z białymi. „Wysoki” to opowieść o zderzeniu światów, odmiennych kultur, zdecydowanie warta polecenia. 

„Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee” Chloe Hooper 
tłumaczenie: Agnieszka Nowakowska 
tytuł oryginału: The Tall Man: Death and Life on Palm Island 
data wydania: 20 września 2010 
ISBN: 9788375362183 
liczba stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz