poniedziałek, 18 grudnia 2017

Książki polecają się na prezent :Dfoto: Pixabay
„Piłat i Jezus” Giorgio Agamben 

foto: Wydawnictwo Znak


Włoski filozof, heideggerysta, Giorgio Agamben, w swoim eseju „Piłat i Jezus” opisuje jedno z najważniejszych spotkań w dziejach chrześcijaństwa, sześciogodzinne przesłuchanie, jakiemu został poddany Jezus przed wydaniem go żądnemu krwi tłumowi. Poncjusz Piłat, prefekt Judei, jest postacią niejednoznaczną, przez co niezwykle fascynującą. Wprawdzie został opisany dosyć szczegółowo przez Ewangelistów, niemniej jednak Agamben analizując jego postać stawia całkiem nowe pytania i podaje w wątpliwość skrajnie negatywny wizerunek Piłata. Włoski filozof przedstawia zarówno „czarną”, jak i „białą” legendę prefekta. 

Dla kogo: Dla miłośników lektur ambitnych i wymagających, zainteresowanych teologią polityczną, filozofią, ale nie tylko. Wszystkich tych, którzy w literaturze wypatrują czegoś więcej niż zaledwie ciągu pięknie ułożonych słów. Wreszcie dla osób dość dobrze orientujących się w Ewangeliach i postaci Piłata oraz krążących wokół niej legend. 

„Piłat i Jezus” Giorgio Agamben 
tłumaczenie: Monika Surma-Gawłowska, Andrzej Zawadzki 
tytuł oryginału: Pilato e Gesu  
data wydania: 27 lutego 2017 
ISBN: 9788324043910 
liczba stron: 112 


„Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” Włodzimierz Spasowicz 

foto: PIW


Włodzimierz Spasowicz, autor książki „Śmierć w rzece Kura” był wybitnym rosyjskim prawnikiem, działaczem społecznym i krytykiem literackim, przez współczesnych mu nazywanym „królem adwokatury”. Ten przydomek nie został nadany autorowi bezpodstawnie. W swoich sądowych wystąpieniach Spasowicz dawał popis erudycji, dociekliwości, a także poszanowania dla zasad logiki. W połowie dziewiętnastego wieku zdarzało się, że mowy obrończe trwały po kilka godzin, a nawet i dni! Żeby się o tym przekonać, wystarczy przeczytać pierwszą, tytułową zagadkę kryminalną z omawianego zbioru, dotyczącą tajemniczej śmierci w nurtach rzeki Kura. „Śmierć w rzece Kura” to zbiór fascynujących mów prawniczych pochodzących z dziewiętnastego wieku, stanowi znakomite świadectwo epoki, a dla młodych, współczesnych prawników to okazja, aby przyjrzeć się, jakiej gimnastyki słownej, ogromu wiedzy i zaangażowania wymagało od adwokata przygotowanie się do prowadzenia sprawy. 

Dla kogo: Dla prawników, ale również miłośników prawa i historii, a także dla wszystkich z silnym poczuciem sprawiedliwości i niezachwianym kręgosłupem moralnym. 

„Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” 
tłumaczenie: Małgorzata Migdalska i Jolanta Skrunda 
data wydania: 12 października 2016 
ISBN: 9788364822629 
liczba stron: 211 


„Zadry” Dominik Rutkowski 

foto: Świat Książki


„Zadry” to opowieść o splatających się ze sobą losach trzech rodzin przybywających na Pomorze Zachodnie. Czytelnik ma szansę prześledzić ich dzieje na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Czasy funkcjonowania PGR-ów, ich mikrokosmos i specyficzne relacje między ludźmi oraz późniejszy upadek gospodarstw w latach 90. zostały niezwykle barwnie i szczegółowo odmalowane przez autora. Iście szekspirowski jest wątek miłosny zawarty w powieści. Książka opowiada ponadto o trudnych polsko-ukraińskich relacjach i korzeniach nienawiści, a także, do czego może doprowadzić pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom skrajnie negatywnych uczuć względem obcych nacji. 

Dla kogo: Dla tych, których zżera tęsknota za tym, co było i raczej nie wróci. Dla miłośników ciekawych historii, opowiedzianych w fascynujący sposób, z precyzyjnym odmalowaniem opisywanych realiów. Dla tych, którzy szukają odpowiedzi na pytanie jak powstaje i rozprzestrzenia się nienawiść. 

„Zadry” Dominik Rutkowski 
data wydania: 27 września 2017 
ISBN: 9788380316386 
liczba stron: 447 „Pochwała cienia” Jun’ichirō Tanizaki 

foto: Wydawnictwo Karakter


„Pochwała cienia” to esej z 1933 roku poświęcony japońskiej estetyce. Pierwodruk tekstu Tanizakiego ukazał się w antologii „Estetyka japońska. Estetyka życia i piękno umierania” pod redakcją Krystyny Wilkoszewskiej, w 2005 roku. W 2016 roku Wydawnictwo Karakter wznowiło „Pochwałę cienia” w przekładzie Henryka Lipszyca, ze znakomitym wstępem tłumacza. Esej Tanizakiego nie jest w zasadzie tekstem jednolitym, to zbiór krótkich zapisków, codziennych obserwacji autora nazywanych zuihitsu ("za pociągnięciem pędzla"). Japończyk przygląda się transformacji kraju, a zmiany, zachodzące w szybkim tempie zdają się niepokoić mistrza, czemu daje wyraz w swoich szkicach. Tematyka tekstów Jun’ichirō Tanizakiego jest niezwykle różnorodna. Autor pięknie przedstawia światłocień i pustkę, jako kluczowe elementy japońskiej estetyki. 

Dla kogo: Dla wielbicieli i miłośników Japonii, dla wszystkich zainteresowanych filozofią i estetyką oraz architekturą i historią sztuki. Dla lubiących smakować teksty i szukać w nich dodatkowych znaczeń, metafor. 

„Pochwała cienia” Jun’ichirō Tanizaki 
tłumaczenie: Henryk Lipszyc 
tytuł oryginału: 陰翳礼讃 (In'ei Raisan) 
data wydania: 5 października 2016  
ISBN: 9788365271266 
liczba stron: 80 

W „serii japońskiej” Wydawnictwa Karakter ukazały się ponadto: „Księga herbaty” Kakuzō Okakura oraz „Struktura iki” Shūzō Kuki. Te eseje również polecam uwadze. „Pape Satàn aleppe” Umberto Eco 

foto: Dom Wydawniczy Rebis


„Pape Satàn aleppe” to bardzo interesujący, choć niejednorodny zbiór felietonów jednego z największych filozofów naszych czasów. Autor rozpoczyna swoje kroniki płynnego społeczeństwa od nakreślenia bolączek i dążeń współczesnego człowieka. Pisze o upadku moralnym, kryzysie ideologii, o potrzebie medialnej widoczności za wszelką cenę (niestety nawet, jeśli nie mamy nic ciekawego do powiedzenia i zaoferowania innym), o konflikcie pokoleń, mass mediach, różnych formach rasizmu. Porusza także fundamentalne tematy takie jak śmierć, nienawiść, filozofia i religia. Wszystko to okraszone specyficznym poczuciem humoru Eco, dystansem do otaczającego świata.  

Dla kogo: Dla wszystkich tych, którzy dostrzegają upadek autorytetów, kryzys wartości, żeby dodać im otuchy. Dla tych, którzy nawet czytając trudne teksty lubią się pośmiać ze specyficznych żarcików autora. Dla dociekliwych i miłośników erudycyjnych felietonów. 

„Pape Satàn aleppe” Umberto Eco 
tłumaczenie: Alicja Bruś 
tytuł oryginału: Pape Satàn aleppe. Cronache di una società liquida 
data wydania: 26 września 2017 
ISBN: 9788380620513 
liczba stron: 348

1 komentarz:

  1. Przegapiłem swego czasu "Śmierć w rzece Kura" i do dziś za mną chodzi. W ogóle mam słabość wielką do prozy zagranicznej od PIW-u.

    OdpowiedzUsuń