poniedziałek, 14 marca 2016

"Przez morze. Z Syryjczykami do Europy" Wolfgang Bauer

"Jak długo jeszcze będziemy się przyglądać, gdy toną? Jak długo będziemy zmuszać kolejne pokolenie Syryjczyków do działania wbrew prawu? Wpychać ich w ręce przemytników? Jak długo będziemy zdradzać samych siebie? Wojny na Bliskim Wschodzie zmieniają także Europę. Brutalizujemy się, powoli i stopniowo. Próbując się chronić, niszczymy samych siebie. Nie wolno do tego dopuścić."
"Przez morze. Z Syryjczykami do Europy" Wolfgang Bauer

foto: Wydawnictwo Czarne


"Przez morze. Z Syryjczykami do Europy" Wolfganga Bauera to przejmujący reportaż o trudnej drodze, jaką muszą pokonać uchodźcy z Egiptu, Somalii, Libii, Erytrei, Jemenu, a przede wszystkim z Syrii by dotrzeć do ziemi obiecanej- Europy. Uciekają przed wojną, dyktaturami, biedą, niejednokrotnie ryzykując życie.

Niemiecki dziennikarz - Wolfgang Bauer i czeski fotograf - Stanislav Krupar wykorzystując metodę znaną z reportaży Güntera Wallraffa, postanowili wcielić się w uchodźców i dołączyć do grupy Syryjczyków próbującej przedostać się nielegalnie z Egiptu do Włoch. Swoje paszporty pozostawili znajomemu w Kairze, zmienili tożsamość, a swe życie oddali w ręce nie do końca uczciwych przemytników. To także historia o wielkim kapitale, jaki zbijają na sprawie uchodźców bandy zajmujące się nielegalnym przerzutem imigrantów do Europy. Pieniądze zarabiane na tym procederze są tak duże, że często rywalizacja między konkurencyjnymi grupami przemytników kończy się wzajemnymi porwaniami "klientów", uciekinierzy muszą zaś płacić za podróż podwójne haracze. Przy czym cały ten proceder odbywa się pod okiem władz, które odpowiednio zmotywowane potrafią na krótką chwilę odwrócić wzrok.

Ucieczka to droga przez mękę, wielokrotne zmiany lokali, w których uchodźcy są niekiedy zamknięci całymi dniami, nerwowe oczekiwanie na transport, pęd do łodzi, które nie zawsze docierają do zakotwiczonego w oddali statku. Wolfgang Bauer i Stanislav Krupar zostali aresztowani podczas pierwszej próby ucieczki i deportowani do Turcji. Szybko odzyskali tożsamość i dalej podróżowali już jako ludzie "lepszego sortu". Nie zapomnieli jednak o towarzyszach niedoli, utrzymywali z nimi kontakt za pośrednictwem telefonów komórkowych i pomagali tym, którym udało się przedostać do Europy (co zaowocowało kolejnym aresztem dla autora).

Ten reportaż to ważny głos w dyskusji na temat uchodźców. Autor podjął próbę odpowiedzenia na wiele niewygodnych pytań. Co popycha ludzi do ucieczki, jakie są ich motywacje? Dlaczego starają się początkowo ukryć tożsamość? Czemu wśród decydujących się na przeprawę przez Morze Śródziemne jest tak niewiele kobiet i dzieci? Jakie niebezpieczeństwa napotykają po drodze uciekinierzy? Tego wszystkiego czytelnik dowie się z lektury.

"Przez morze" to książka wypełniona po brzegi emocjami. Jest tu strach, obawa przed jutrem, lęk przed śmiercią, ale też nadzieja na lepsze życie, które czeka gdzieś daleko...Trzeba tylko i aż pokonać morze. Mocna książka. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć. Reportaż doskonale uzupełniają czarno-białe fotografie Stanislava Krupara. Polecam.

"Przez morze. Z Syryjczykami do Europy" Wolfgang Bauer
tłumaczenie: Elżbieta Kalinowska
tytuł oryginału: Über das Meer - Mit Syrern auf der Flucht nach Europa
data wydania: 10 lutego 2016
ISBN: 9788380492332
liczba stron: 144

foto: archiwum własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz